ORVOSOK
Hospice osztályunkon már nem folytatnak aktív gyógyító (kuratív) kezelést. Miben tudnak orvosaink mégis segíteni?
A daganatos betegség természetes lefolyása, a korábbi gyógyító célú terápiák (kemoterápia, sugárkezelés) mellékhatásai vagy akár egyéb társbetegségek (szívelégtelenség, veseelégtelenség, krónikus légzési elégtelenség, cukorbetegség, magasvérnyomás-betegség, demencia stb.) különböző tüneteket, akár kínzó panaszokat tudnak okozni. Ezeket a panaszokat igyekszünk az orvostudomány adta eszközök segítségével enyhíteni.
A testi tünetek hátterében ugyan nagyrészt fizikai elváltozások vannak, a súlyos betegségekkel együtt járó lelki tünetek (szorongás, alvászavar, depresszió) azonban akár kiválthatják, de mindenképpen súlyosbíthatják a szenvedést. Ezért gyógyszeres terápiánk egy része ezeknek a pszichés terheknek a csökkentésére irányulnak.
ÁPOLÓK
A hospice ápolás különleges és értékes, érzelmileg gazdag, kihívásokkal teli szolgálat. Ápolóink elhivatottan gondoskodnak a végstádiumú betegekről és családtagjaikról. Célunk, hogy a betegek komfortérzetét maximálisan biztosítsuk, enyhítve a fájdalmaikat és a kellemetlen tüneteket. Aktívan kommunikálunk a betegekkel és családtagjaikkal, megértve és tiszteletben tartva igényeiket és aggodalmaikat. Nemcsak a testi, hanem az érzelmi, lelki és spirituális szükségletekre is odafigyelünk. Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a betegek életének utolsó szakasza a lehető legméltóságteljesebb és legkönnyebb legyen.
PSZICHOLÓGUS
A Dél-pesti Centrumkórház Hospice részlegén a gyógyító kezelések lezárulása után a pszichológus feladata az ilyenkor fellépő tünetek, a szorongás, a depresszió, az alvászavar enyhítése, az érzelmi terhek elviselését lehetővé tevő belső erőforrások feltárása. A pszichoterápiás támogatásunk célja, hogy a betegek tudatosabbá, teherbíróbbá váljanak saját magukkal, családtagjaikkal, betegségükkel való kapcsolatukban. A hospice szellemiségében fontos a betegek komplex gondozása mellett a családok, hozzátartozók támogatása, mely párhuzamosan zajlik a betegtámogatással, s ez nem ér véget az élet végével sem, hanem a gyászidőszakot is felöleli.
ÖNKÉNTESEK
A hospice-palliatív ellátásban rendkívül fontos az önkéntes segítők értékes munkája. A betegek számára az önkéntesek a színes külvilág megjelenítői a betegágy mellett, teamtagként részt vesznek az emberi méltóság megőrzésében, tartalmat visznek betegeink életébe, ezáltal segítik, hogy a betegek értékesnek érezzék életüket az utolsó időkben is. Az önkéntes segítés a hospice osztályon számos tevékenységet magában foglalhat: sok betegünk örül annak, ha beszélgethet valakivel, segítséget jelent, ha számíthatunk önkénteseinkre étkeztetés során, vagy támaszkodhatunk rájuk a programok szervezésében vagy az információs anyagok terjesztésében.
EGYÉB SEGÍTŐK
Betegeink ellátásában segítségünkre van gyógytornász, dietetikus, szociális munkás és lelkész/mentálhigiénés szakember.
Gyógytornász segítségével a gyengülő, de meglévő funkciók minél további megtartására törekszünk (ágyban felülés, segédeszközzel vagy akár önállóan sétálás, étkezés stb). Amikor már a betegség miatt nem tud aktívan mozogni a beteg, passzív átmozgatással megelőzhetők az immobilizációból adódó fájdalmak, felfekvések. Akár aktív, akár passzív mozgatásról beszélünk, a gyógytornásszal történő személyes kapcsolat és a mozgás fizikai és pszichés pozitív hatásai sokat jelentenek az életvégi szakaszban is.
A daganatos, senyvesztő betegség során a beteg étvágytalan, gyakran hányinger, hányás gyötri, gyengeség vagy a daganat elhelyezkedése miatt akár nyelészavar is ronthatja az életminőségét. Ilyenkor különösen fontos, hogy az a kevés étel, amit a beteg el tud fogyasztani, a szája íze szerint való legyen és megfelelő állagú. Dietetikus kollégánk ennek a „komfort-étkezésnek” gyakorlati megoldásában szokott segíteni osztályunkon.
Kórházunk szociális munkásai rossz szociális körülmények között élő (egyedülálló, hajléktalan) vagy fiatalabb betegeink gyermekeinek esetleges gyámsági és egyéb ügyeinek intézésében szoktak leggyakrabban segíteni. Előfordul, hogy stabil állapotú, idős betegeink további hosszútávú elhelyezést igényelnek, ilyenkor a lehetséges ellátóhelyekkel és az ügyintéző családtagokkal is tartják a kapcsolatot, kérdéses esetekben segítséget nyújtanak.
Az élet vége különösen kiemelt életszakasz mind a betegnek, mind a hozzátartozóknak a lelki folyamatok, érzések, kapcsolatok, összességében az egész élet rendezése tekintetében. Ugyan minden munkatársunknak – beosztástól függetlenül – készen kell állnia a betegekkel és családtagjaikkal történő segítő beszélgetésekre, ebben támogatást kapunk mentálhigiénés szakemberünktől, aki jelenleg egy személyben lelkész is. Így igény szerint spirituális vonatkozásokban is támaszt tud nyújtani.